czwartek, 16 marca 2017

Olejek z drzewa herbacianego - zamiast antybiotyku i leków przeciwgrzybiczych. Antyseptyk i panaceum na wiele dolegliwości.
W przypadku drzewka herbacianego nazwa jest nieco myląca. Nie ma bowiem ono nic wspólnego z krzewem herbaty, z której to liści przyrządzamy najbardziej popularny na świecie napar. Drzewko herbaciane (łac. melaleuca alternifolia) wywodzi się z Australii, a nazwa pochodzi od jej pierwszych kolonizatorów, którzy na wzór Aborygenów, sporządzali z niego napar zastępujący herbatę. Zauważyli oni wówczas, że wykazuje on działanie antyszkorbutowe.
Drzewko, a właściwie drzewokrzew występuje głównie w Nowej Zelandii i Australii [1,2].
Z gałązek i liści, w procesie destylacji parowej otrzymuje się 100% naturalny olejek eteryczny zwierający ponad 100 aktywnych substancji, do najważniejszych należą: 


 • terpinen-4-ol (29-45%), 
 • gamma-terpinen (12-23%), 
 • alfa-terpinen (8-11%), 
 • alfa-terpineol (2-7%), 
 • cyneol (2-16%), 
 • cymen (1-12%), 
 • alfa-pinen (2-5%), 
 • limonen (1-6%), 
 • alfa-tujen, kadinen, 
 • globulol, 
 • felandren, 
 • mircen, 
 • sabinen, 
 • wiridifloren [1,3,4].


To dzięki tym związkom olejek z drzewka herbacianego wykazuje wiele właściwości prozdrowotnych. Terpinen-4-ol jest w głównej mierze odpowiedzialny za wielokierunkowe działanie antyseptyczne. Wykazuje aktywność przeciwbakteryjną, przeciwwirusową i przeciwgrzybiczą. Udowodniono, że olejek z drzewa herbacianego w stężeniach 0,0001-0,01 mg/ml skutecznie hamował rozwój wirusów grypy (Myxovirus influenzae). Podawany w postaci inhalacji i doustnie wykazywał także korzystne działanie w przebiegu choroby. Odnotowano również dobre efekty lecznicze w przypadku opryszczki. Choroba ta, wywoływana przez wirus opryszczki (Herpesvirus hominis), była z dobrym skutkiem leczona na drodze miejscowego działania olejku.
Wykazano, działanie przeciwgrzybicze olejku z drzewa herbacianego na grzyby drożdżoidalne i grzyby pleśniowe, hamuje on rozwój chorobotwórczych dla człowieka szczepów Candida albicans, C. krusei, C. guilliermondii, C. parapsilosis i C. tropicalis oraz Aspergillus flavus, Aspergillus niger, Candida albicans, Malassezia furfur, Trichophyton sp. Wykazuje działanie zarówno przeciwko bakteriom Gram(+) oraz Garm(-), takim jak: gronkowce (Staphylococcus aureus,S. capitis, S. epidermidis, S. haemolyticus, S. hominis, S. saprophyticus, S. warneri, S. xylosus), mikrokoki (Micrococcus luteus, M. varians i Micrococcus sp.), maczugowce (Corynebacterium sp.) i Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli, Propionibacterium acnes, Proteus vulgaris. Ponadto niszczy roztocza Demodex i Sarcoptes.
Zgodnie ze standardem australijskim zawartość terpinen-4-olu powinna wynosić minimum 30%, natomiast poziom cyneolu, wykazującego, w dużym stężeniu, działanie drażniące skórę, nie powinien przekraczać 15% [5].
Dlatego, żeby otrzymać spodziewany efekt leczniczy, ważne jest, by wybierać olejek z pewnego źródła, w którym dokładnie oznaczono te dwie substancje. 


Działanie olejku z drzewka herbacianego na skórę i błony śluzowe:


 • rozgrzewające,
 • poprawiające krążenie,
 • przeciwgrzybicze,
 • przeciwbakteryjne, 
 • przeciwwirusowe, 
 • przeciwroztoczowe, 
 • przeciwświądowe,
 • przeciwzapalne,
 • przeciwbólowe,
 • znieczulające,
 • ściągające.


Zastosowanie:


1. W kosmetyce - zwłaszcza do pielęgnacji skóry łojotokowej, trądzikowej, z zakażeniami bakteryjnymi, grzybiczymi, wirusowymi, łuszczycą, łupieżem, jako dodatek do toników, kremów, masek, maści punktowych na wypryski, opryszczkę, szamponów przeciwłupieżowych, żeli pod prysznic, past do zębów lub stosowany bezpośrednio na skórę i błony śluzowe - nawet w formie nierozcieńczonej nie powoduje oparzeń.


2. W medycynie - jako dodatek do maści rozgrzewających, przeciwzapalnych i przeciwbólowych, w zapaleniu mięśni, stawów, w nerwobólach, do masażu w kontuzjach, zamiast maści przeciwgrzybiczych (np. clotrimazolum), w preparatach rozgrzewających do nacierania w infekcjach dróg oddechowych, dodatek do inhalacji w katarze, zapaleniu zatok i kaszlu, jako środek przeciwświądowy w ukąszeniach [6] i wysypce o podłożu wirusowym, w kurzajkach, kłykcinach i innych brodawkach o podłożu wirusowym lub bakteryjnym oraz opryszce i zajadach, do płukania jamy ustnej w przypadku zapalenia dziąseł i gardła, w dermatologii w grzybicy paznokci, stóp i przy pękających piętach, zapobiega również nadmiernemu poceniu się, wykazuje również działanie cytotoksyczne na komórki nowotworowe oraz immunomodulujące [7,8,9].


3. Ogólne - odkażające jako dodatek do środków czystości, do dezynfekcji toalet, łazienek, kuchni, sprzętów agd, akcesoriów mających kontakt z żywnością, pochłaniające zapachy, jako repelent na komary, kleszcze, wszy, pchły, mrówki, mszyce, do oprysku ekologicznego roślin, w tym jadalnych przeciw chorobom grzybiczym i mszycom, jako rozpuszczalnik farb, lakierów, markerów, tuszu, wosku i tłuszczu.


Chyba nie macie wątpliwości, że olejek z drzewka herbacianego powinien znaleźć się w każdej apteczce i kosmetyczce z uwagi na to ile produktów może on nam zastąpić lub wzmocnić działanie niektórych już posiadanych.


Ja mam swój ulubiony olejek od firmy Melaleuca Wellness Company, który występuje w dwóch wariantach spełniających normy australijskie: T36C5 oraz jeszcze bardziej delikatny a jednocześnie skuteczniejszy T40C3. (Oznaczenia TC odpowiadają terpinenolowi i cyneolowi, a cyfry stanowią procentową zawartość tych substacji).


Od kilkudziesięciu lat firma dostarcza swoim klientom czysty olejek z drzewa herbacianego o wysokiej jakości. Każda kropla tego olejku jest uzyskiwana i destylowana w południowo-wschodniej Australii, w regionie, w którym wieki temu Aborygeni i pierwsi odkrywcy zaczęli wykorzystywać liście "drzewa herbacianego" do przygotowywania herbat, naparów oraz balsamów. Liście są ścinane z drzew herbacianych w sposób, który nie jest szkodliwy dla samego drzewa, jak i jego otoczenia. Do otwarcia kapilar w liściach i uwolnienia olejku wykorzystywana jest para wodna. Olejek jest następnie filtrowany, po czym może zostać rozlany do butelek.
Każda dostarczana butelka olejku z drzewa herbacianego T36-C5 zawiera naturalny, wysokiej jakości, czysty i skuteczny olejek z drzewa herbacianego: olejek bogaty w terpinen-4-ol, związek nadający olejkowi z drzewa herbacianego naturalne właściwości antyseptyczne, a także o odpowiednim stężeniu cyneolu, związku decydującego o penetrującej mocy olejku z drzewa herbacianego.Chcesz wypróbować ten produkt? Zapraszam do kontaktu.Przypisy:


1. Harnischfeger G., Reichling J.: In: Hagers Handbuch der Pharmazeutischen Praxis, Folg. 3 (Red. W. Blaschek et al.). Springer Verlag, Berlin-Heidelberg 1998, p. 181.
2. Foster S., Tyler V.E.: Tyler´s honest herbal. A sensible guide to the use of herbs and related remedies. Fourth Ed., The Haworth Herbal Press, New York-London 1999, p. 369.
3. Dr Henryk Różański - Naturalne alternatywy dla antybiotykowych stymulatorów wzrostu i kokcydiostatyków. http://luskiewnik.strefa.pl/stymulatory/preview/pages/p6.htm
4. Southwell I.A.: Chem. Aust. 1988, 55, 400.
5. Southwell I.A.: Int. Symp. on Medicinal and aromatic plants, Tiberias (Israel) 1993, p. 35-L
6. Altman P.M.: In: Conf. on Modern phytotherapy – The clinical significance of tea tree oil and other essential oils. Sydney 1990.
7. Hayes A.J. et al.: J. Essent. Oil Res. 1997, 9, 575.
8. Konopacka-Brud I.: Aromaterapia 1998, Nr 3, 16.
9. http://www.czytelniamedyczna.pl/2437,znaczenie-olejku-z-drzewa-herbacianego-w-fitoterapii-cz-i-sklad-olejku-i-jego-wl.html
UWAGA! Nie stosuj olejku z drzewka herbacianego kiedy jesteś w ciąży lub u dzieci poniżej 3 r.ż. bez konsultacji z osobą reprezentującą służbę zdrowia. 
Nie stosuj również olejku wewnętrznie na własną rękę.


34 komentarze:

 1. Uwielbiam olejki i ich wszechstronne zastosowanie. Ten jest bardzo wartościowy. Kiedyś miałam okazję go stosować. Borykam się z trądzikiem i w internecie przeczytałam, że olejek z drzewa herbacianego może go zwalczyć. U mnie rzeczywiście wypryski i przebarwienia stały się mniej widoczne :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Walka z trądzikiem w moim przypadku to był koszmar. Na szczęście opinie internautów pomogły rozwiązać mój problem. Od roku, może krócej już nie mam problemów z cerą.

   Usuń
 2. Olejki są super! Polecam też olejek z oregano; a z drzewa herbacianego uwielbima

  OdpowiedzUsuń
 3. olejek ma cudne właściwości polecam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja stosowałam olejek z drzewa herbacianego rozcieńczony z wodą przy trądziku i faktycznie polecam! Dodatkowo świetnie działa przy aromatoterapii. Właściwości nie są naciągnięte!

  OdpowiedzUsuń
 5. Pierwszy raz słyszę o tym olejku. Zaciekawiłaś mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam olejki za ich wszechstronne działanie. Herbaciany bardzo lubię. Często go stosuję i jak najbardziej polecam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo ciekawy i wyczerpujący temat artykuł :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Słyszałam że jest dobrze stosować przy problemach z cerą...

  OdpowiedzUsuń
 9. Stosuje ten olejek podczas pielęgnacji twarzy na noc i dodaje do ulubionego kremu :) Czy myślisz, że taki olejek można dodać do odzywki do włosów? Lub zastosować przy olejowaniu? Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Nigdy wcześniej nie słyszałem o zastosowaniach olejku z drzewa herbacianego, ale po Twoim wpisie na pewno zainteresuję się tą tematyką. Po tym co napisałaś ma on bardzo wiele właściwości dobrze oddziałowywujących na nasze zdrowie ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Olejek z drzewa herbacianego pomógł mi w walce z trądzikiem. Jestem z niego bardzo zadowolona. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo wartościowy produkt, pomaga na wielu płaszczyznach :) Super wpis!

  OdpowiedzUsuń
 13. No proszę, kto by się spodziewał, że ten produkt jest tak przydatny :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie spodziewałem się, że to może być tak zdrowe i zawierać tyle składników.
  Bardzo fajny artykuł!

  OdpowiedzUsuń
 15. Sama używam olejku herbacianego na wypryski jeśli się jakieś pojawią, i jako olejek aromatyzujący do wody. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardzo fajny blog. Lubię w wolnych chwilach przeglądać blogi tego typu. Jestem pod wrażeniem.

  OdpowiedzUsuń
 17. Uwielbiam przeglądać blogi tego typu. Ten jest jednym z fajniejszych. Jestem pod wrażeniem.

  OdpowiedzUsuń
 18. Nigdy nie wiedziałam, że olejek z drzewa herbacianego może mieć tyle właściwości leczniczych. Bardzo fajnie dowiedzieć się tylu rzeczy, które na pewno mi się przydadzą. Już nie mogę doczekać się kolejnych wpisów, pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 19. Bardzo podoba mi się ten blog. Jestem pod wrażeniem. Na pewno będę częściej tutaj zaglądać.

  OdpowiedzUsuń
 20. Świetny artykuł, zdecydowanie wyczerpał temat ;) A muszę przyznać, że wielu rzeczy nie wiedziałam na ten temat...

  OdpowiedzUsuń
 21. Bardzo ciekawy wpis. Dużo nowych rzeczy się dowiedziałam. Jest to świetna inspiracja dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 22. Świetna inspiracja i dawka wiedzy. Używam olejku do zwalczania trądziku i nie wiedziałam, że ma jeszcze inne zastosowania. Ale... człowiek uczy się całe życie ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi również ciekawie się czytało ten tekst :)

   Usuń
 23. Bardzo ciekawy wpis. Również wyczekuję nowych artykułów. Pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
 24. Olejek z drzewa herbacianego ma wszechstronne zastosowanie, ma dość silne działanie. Radzi sobie z wypryskami w jedną noc.

  OdpowiedzUsuń
 25. Ja olejek herbaciany dodaję do kąpieli. Również używam na wypryski, genialny.

  OdpowiedzUsuń
 26. Uwielbiam olejek herbaciany. Dodaję do kąpieli i smaruję nim wypryski. Zawsze pomaga :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 27. Super wpis! Dzisiaj wieczorem zamawiam ten olejek

  OdpowiedzUsuń
 28. Olejek ten jest super skuteczny :) Tani i działa cuda. Pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
 29. O kurcze! to moze uratować moją trądzikową cerę!

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...