poniedziałek, 18 listopada 2013

Domowe, wegańskie "serki" homogenizowane jak DANONKI z kaszy jaglanej, kokosa i truskawek! Bez mleka, ma się rozumieć.





Dzieci uwielbiają słodkie deserki w postaci batoników, ciasteczek i kremowych serków czy puddingów, zwłaszcza te zachęcające kolorami i zapachem ze sklepowych półek lub reklam telewizyjnych. My jako mamy jesteśmy odpowiedzialne za zdrowie naszych dzieci i ich wybory, dlatego uważam, że od najmłodszych lat powinnyśmy pokazywać dzieciom co dobre i szukać dla nich równie atrakcyjnych zamienników komercyjnych łakoci. W dzisiejszych czasach rośnie również problem alergii pokarmowych i często to staje na przeszkodzie zaspokojenia potrzeb smakowych dziecka, jak również dostarczenia mu potrzebnych wartości odżywczych. 




 



Myślę, że każdy maluch zadowoli się kubeczkiem słodkiego serka domowego, bez składników alergizujących, bez zbędnych dodatków, za to o kremowej konsystencji z dużą zawartością owoców i pożywnej kaszy jaglanej, a jeśli będzie mu mało to bez obaw możecie uraczyć go kolejnymi porcjami. Mój synek za każdym razem prosi o więcej :)








Składniki:

250 g mrożonych truskawek (w sezonie letnim oczywiście używamy świeżych)
kawałek mandarynki, pomarańczy lub skórka z eko cytrusów
200 ml mleka kokosowego lub kremu kokosowego (bio)
400 g ugotowanej kaszy jaglanej
3-4 łyżki syropu klonowego
naturalna esencja waniliowa lub miąższ wanilii
orzechy nerkowca (ok. 50g) (niekoniecznie)





 





Truskawki mielimy na mus w blenderze i podgrzewamy do temp. ok. 80'C. Dodajemy mleko kokosowe lub krem (jeśli używamy kremu serki będą bardziej gęste) i jeszcze przez chwilkę gotujemy całość.  Dodajemy kaszę jaglaną, syrop i wanilię i blendujemy najgładziej jak się da. 








 Jeśli chcemy, by serek był jeszcze bardziej kremowy i pożywny możemy dodać namoczonych wcześniej w przegotowanej wodzie orzechów nerkowca i zmielić je z resztą składników. Przeciwwskazaniem jest oczywiście alergia na orzechy lub wiek poniżej roku. Jeśli dziecko nie jadło wcześniej produktów zawierających orzechy, należy przeprowadzić próbę, zanim podamy większą ilość. 




 




Serek przekładamy do zamykanych pudełeczek lub zabezpieczonych folią aluminiową i przechowujemy w lodówce do kilku dni.Po wyjęciu z lodówki serki stają się bardziej gęste i przypominają najprawdziwszy serek homogenizowany.




16 komentarzy:

  1. Jak będę mieć dzieci to tak je będę "oszukiwać" czyli dawać takie serki zamiast śmieciowych i pełnych cukru typowych danonków :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Powiem szczerze, że mój mały chyba nie poczuł różnicy, a przynajmniej cieszył się, że mógł zjeść tyle, na ile miał ochotę w danym momencie. Poszły od razu 3 opakowania ;)

      Usuń
  2. a z mlekiem migdałowym własnej roboty uda się zrobić/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. oczywiście, tylko wtedy nalezy dodac wiecej kaszy, zeby nie bylo za rzadkie :)

      Usuń
  3. Zastanawiam sie jak zrobic serk waniliowy ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W tym przepisie, improwizacja jak najbardziej dozwolona, więc wszystkie składniki oprócz truskawek należy zblendować z miąższem wanilii lub naturalną esencją waniliową, (można dodać suszone daktyle bez pestek). Proponuje na początek dodać odrobinkę mniej kaszy i sprawdzić konsystencję, bo owoce oczywiście rozrzedzają nieco. Dodatek cytrusów - skórki, soku lub całej mandarynki wskazany ponieważ lekko zakwasi "serek" i będzie bardziej serkowaty ;) Jeszcze nie robiłam tych serków w wersji bez owoców, ale na pewno będzie równie udana, bo często robię kremy waniliowe na bazie tego przepisu.

      Usuń
  4. Witam. Jestem pod wrażeniem Pani pomysłów. Mam pytanie? nie stosuję mrożonek ponieważ odżywiamy się według TMC, proszę mi napisać. Jeżeli chcę zrobić te danonki to mogę dać dżem truskawkowy własnej roboty? Tylko jak to wtedy zrobić? wszystko jak w przepisie? Oraz co można 3 latkowi robić na drugie śniadanka do przedszkola Bardzo proszę o pomoc:) Serdecznie pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  5. Super pomysł, bo jestem załamana składem serków dla dzieci. Jakim mleczkiem można zastąpić kokosowe? bo chyba dla roczniaka to za dużo tego mleczka kokosowego o ilę się orientuję ...

    OdpowiedzUsuń
  6. To jest coś wspaniałego. Jestem Pani wdzięczna za ten przepis. Wczoraj zrobiłam i rzeczywiście wyszło takie jak na zdjęciach!!! Serki są pyszne!

    OdpowiedzUsuń
  7. Ile taki danonek może stać w lodówce?

    OdpowiedzUsuń
  8. A jak się robi krem kokosowy?

    OdpowiedzUsuń
  9. Świetny i bardzo wartościowy wpis. Podoba mi się.

    OdpowiedzUsuń
  10. Ten wpis jest bardzo interesujący

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...