niedziela, 12 maja 2013

Orzeźwiający napój witaminowy owocowo-warzywny z ZIELONĄ PIETRUSZKĄ część I



Pierwsze zielony przyrosty pojawiły się w ogródkach, więc porzucamy sklepowe soki z koncentratów i produkujemy własne domowe napoje witaminowe, idealne na upały. Takie napoje przygotowujemy na bazie wody mineralnej niegazowanej lub przegotowanej kranówce, a składniki dobieramy wg naszego smaku i potrzeb. U nas znajdziecie kilka propozycji  na letnie drinki bezalkoholowe, doskonałe dla dzieci po pierwszym roku życia i dorosłych.




Składniki:

wersja I

woda
mandarynka
kiwi
jabłko
jagody goji suszone
siemię lniane złote - 1 łyżka
natka pietruszki
miód do smaku lub syrop z daktyli/agawy lub ksylitol (po 3 r.ż.)




wersja II

woda
2 mandarynki
jagody goji suszone
5 daktyli suszonych bez pestek
banan
siemię lniane złote - 1 łyżka
odrobina natki pietruszki




wersja III

woda
mandarynka
banan
natka pietruszki
kilka liści młodej sałaty (z ekologicznej uprawy, najlepiej własnej ;) )
2 kiwi
syrop z daktyli
siemię lniane - 1 łyżka

 

 
Warzywa dokładnie myjemy i osuszamy. Owoce myjemy, obieramy, jeśli trzeba pozbywamy się pestek, kroimy w plastry. Dodajemy dosładzacze wg smaku i siemię. Jagody goji warto wcześniej wypłukać, zalać gorącą wodą, po ostygnięciu zlać i jeszcze raz wypłukać. Na chwilę obecną nie posiadam sokowirówki ani wyciskarki do soków dlatego bez tych sprzętów muszę używać wody do rozcieńczenia zmielonych składników, a zmielić możemy wszystko za pomocą ręcznego blendera lub innego robota kuchennego. Wszystko zalewamy letnią wodą (ok. 1l) i blendujemy bardzo gładko. Jeśli lubimy soki przejrzyste, przecieramy przez sito - tak robię dla synka, a sama wypijam taki gesty z drobinkami składników. Taki napój najlepiej wypijać od razu ponieważ szybko się rozwarstwi i straci sporo na wartości oczekując nawet w lodówce.
Może Wam się wydawać, że pietruszka albo sałata w soku to lekkie szaleństwo, ale nie obawiajcie się ich smak nie jest wyczuwalny mimo naprawdę sporej ilości (na ok. litr napoju pół pęczka natki i nawet połowa główki sałaty). Mojemu maluchowi takie napoje bardzo smakują i świetnie zastępują sklepowe soki. Smacznego i na zdrowie!


Pamiętajmy jednak, że do przygotowania domowych soków najlepiej używać wyciskarki ślimakowej wolnoobrotowej ponieważ nie rozdziela ona wody zawartej w owocach od miąższu tylko wyciska sok, który się nie rozwarstwia, nie traci cennych wartości i może postać nawet do 72 godzin w lodówce. Jest spora oferta wyciskarek do soków, niestety ich wspólną wadą jest wysoka cena. Sama ostatnio stanęłam przed wyborem takiego produktu i przyznam, że dla amatora to naprawdę nie lada wyzwanie, dlatego postanowiłam zebrać cenne informacje dla wszystkich głowiących się nad zakupem tego świetnego urządzenia. Więcej na temat wyciskarek do soków znajdziecie tutaj KLIK.






Ten mocno zielony z dużą ilością sałaty i pietruszki to faworyt mojego szkraba 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...