wtorek, 23 września 2014

Bezglutenowe ciasto ze śliwkami, z olejem. Bardzo miękkie i wilgotne.





Ostatnio spróbowałam pysznego ciasta ze śliwkami u teściowej, nawet miałam się skusić, by zrobić w wersji tradycyjnej, oryginalnej, krok po kroku, jak mamusia przekazała, ale... nie byłabym sobą, gdybym się tak na starcie poddała i zrobiłam wersję moją bezglutenową - nie żałuję!
Obawy były, że wyjdzie zakalec, że się rozsypie, że szybko obeschnie, że będzie najzwyczajniej niesmaczne. Na szczęście wyszło idealne, inne niż mamy, bo bez masła, śmietany i z innej mąki, ale godne polecenia nie tylko dla będących na diecie bezglutenowej. Odrobinę przypomina mi tradycyjne ciasta (babki) włoskie, które można zakupić wracając z wakacji (te zawierają gluten).




 



Składniki:

3 szklanki mąki (u mnie: schar ryżowa, kukurydziana, z kasztanów jadalnych)
3 jajka
niecała szklanka cukru trzcinowego
ok. 150 ml jogurtu (u mnie jaglano-kokosowy z nerkowcami)
ok. 100-125 ml oleju ryżowego
2 łyżeczki bio proszku do pieczenia
łyżka cukru trzcinowego z wanilią
otarta skórka z limonki i sok wyciśnięty z połówki
śliwki







Jaka ubić na puszystą masę z cukrem i z c. waniliowym, dodać, jogurt i olej, następnie mąki z proszkiem i sok z limonki oraz skórkę. Ciasto przelać do formy (polecam sylikonową). Ciasto powinno być raczej gęste, kremowe. Wbić połówki śliwek nieco głębiej w ciasto, a resztę ułożyć na wierzchu (brzuszkami do dołu). Piec w rozgrzanym do 180 stopni C piekarniku przez ok. godzinę. Ja po 40 minutach przykryłam folią aluminiową z góry, żeby ciast doszło w środku, a nie spaliło się z wierzchu. 








Wyszło idealne, wilgotne i miękkie, zachowując świeżość przez kilka dni. Przechowywać pod przykryciem.



 




Smacznego!





12 komentarzy:

  1. Idealne ciasto. Koniecznie muszę je upiec.

    OdpowiedzUsuń
  2. Czy zamiast oleju ryzowego mozna dodac olej rzepakowy badz inny ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, pewnie, ryżowy ma delikatny smak i jest odpowiedni do pieczenia, bo ma wysoki punkt dymienia, rzepakowy również, ale ze smakiem trochę gorzej - chyba ze rafinowany.

      Usuń
  3. uwielbiam wilgotne ciasta! a jeszcze najlepiej jak mają taki chrupiący wierzch- chętnie zjadłabym kawałek :)

    OdpowiedzUsuń
  4. A czym można zastąpić jajka? Proszę o podpowiedź. Dziękuję
    Agnieszka

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie próbowałam robić bez jajek, więc nie wiem jaki będzie efekt, ale może Pani próbować z "glutem" lnianym w ilości odpowiadającym jajkom lub po prostu zamiennikiem gotowym (w proszku), pozdrawiam

      Usuń
  5. Upiekłam! I szok!! Kolejne ciasto z Twojego przepisu, które mi wyszlo! :) :) :) :) :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Czym mogę zastąpić jogurt? jestem na bezmlecznej i poszukuję przepisów na słodkości, które nie zaszkodzą mi i mojemu 5 tygodniowemu dziecku (mały miał kolki).

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No właśnie nie użyłam tradycyjnego z mleka tylko domowego wegańskiego, przepisy na blogu, ale możesz kupić np. gotowy sojowy lub zblednować płatki owsiane z mlekiem roślinnym na konsystencje jogurtu... powinno dać radę :)

      Usuń
    2. Dziekuje za odpowiedź, zblenduję płatki z mlekiem ryżowym, a ciasto zrobię z brzoskwiniami - trzymaj kciuki ;-)))

      Usuń
    3. Wyszło pyszne. Użyłam innych mąk - pełnoziarnistej pszennej, orkiszowej i żytniej no i brzoskwinie zamiast śliwek - genialne, pyszne. Dziekuje. Jutro będę szperać na blogu w poszukiwaniu kolejnych przepisów dla mojej bardzo ograniczonej diety... Pozdrawiam serdecznie ;-)

      Usuń
  7. Witam, czy podane przez Panią mąki mogę zastąpić mieszanką bezglutenową? Chciałabym zrobić dla dziecka muffiny lub ciasto; jest alergikiem na diecie bezglutenowej i bezmlecznej. Będę wdzięczna za podzielenie się doświadczeniem w używaniu mieszanki mąki bezglutenowej.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...