piątek, 21 czerwca 2013

Domowe DELICJE BEZ CUKRU z truskakowo-bananową galaretką i polewą karobową




Jak tylko zobaczyłam piękne tegoroczne truskawki, zamarzyły mi się własnej roboty delicje z puszystą truskawkową galaretką bez cukru i żelatyny na domowych biszkoptach. Biszkopty bez cukru są nieco inne niż tradycyjne, zdecydowanie mniej wyrośnięte, ale w przypadku delicji jest to plusem ponieważ łatwiej nałożyć na nie galaretkę i polewę. Problem jak zwykle u mnie pojawia się na etapie polewy czekoladowej, bo również założenie jest, żeby była bez cukru, a ciężko otrzymać taką dobrze zastygającą nie używając cukru. Jeśli macie jakieś sprawdzone przepisy na zdrową polewę czekoladową albo karobową to piszcie. Ja do mojej użyłam karobu zamiast kakao ponieważ delicje zrobiłam z myślą o synku, a dlaczego wybrałam karob możecie przeczytać tutaj KLIK






Składniki:


Biszkopty:

5 jajek 
2 łyżki inuliny
2 łyżki syropu z agawy
5 łyżek mąki orkiszowej
2-3 łyżki mąki kukurydzianej
ziarenka wanilii

Galaretka:

pół kubka truskawek 
dojrzały banan
1/3-0,5 szklanki wody
syrop z agawy/orkiszowy do smaku 
ok. 3-4 łyżeczek agaru (sprawdzić jak zastyga)


Polewa karobowa:

100 g masła
2 płaskie łyżki mleka zbożowego lub innego
2 łyżki karobu
1 łyżka cukru pudru trzcinowego
2 łyżki inuliny






 Przygotowując ciasto na biszkopty najpierw ubijamy na sztywno białka dodając pod koniec ubijania cukier i inulinę. Później dodajemy żółtka i dalej lekko ubijamy i na koniec dodajemy mąki przesiane przez sito i dokładnie mieszamy.  Na blachę rozkładamy papier do pieczenia i wykładamy łyżką porcje ciasta (możemy użyć specjalnej formy do płaskich ciasteczek jeśli chcemy mieć ładne okrągłe ciasteczka). Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 190'C i pieczemy ok. 20 min (uwaga żeby nie przypalić). 

Galaretkę robimy blendując truskawki z bananem i dodając syrop. W garnuszku zagotowujemy trochę wody i dodajemy ok. 4 łyżeczek agaru. Doprowadzamy do wrzenia ciągle mieszając. Gotujemy ok. 10-15 min, żeby agar ładnie się rozpuścił (jeśli będzie za gęste to należy dodać odrobinkę naszego musu owocowego). Pod koniec gotowania na chwilkę wlewamy całość musu i blendujemy chwilkę wszystko razem, żeby masa była gładka. Kiedy galaretka leciutko przestygnie zacznie od razu tężeć więc musimy szybko rozlewać ją na biszkopty (możemy tylko centralnie - tak jak jest w oryginalnych delicjach lub po całości biszkoptów). Pozostawiamy do całkowitego wystygnięcia (najlepiej wstawiając do lodówki). 






Kiedy mamy już 2 etapy za sobą przygotowujemy polewę. Jeśli chcecie żeby była zupełnie twarda zróbcie ją wg tradycyjnego przepisu używając albo kakao i cukru bądź czekolady w tabliczce, albo po prostu gotowej polewy instant. A jeśli nie przeszkadza Wam fakt, że polewa będzie dość miękka to zróbcie ją wg mojego przepisu. Najpierw dokładnie rozpuszczamy cukier i inulinę w mleku. Następnie dodajemy pokrojone w kosteczkę masło i całość podgrzewamy do całkowitego połączenia się składników ciągle mieszając, pod koniec dodajemy 2 łyżki karobu. Polewa powinna być dość gęsta możemy ją od razu rozprowadzać na zimne ciasteczka. Następnie wstawiamy do lodówki i czekamy aż zastygnie. Gotowe! Możecie zrobić galaretkę z Waszymi ulubionymi owocami, lub w sezonie zimowym użyć konfitury.



3 komentarze:

  1. Witam. Smacznie, się patrzy na te piękne Pani przepisy. Próbowałam już kilka i są super! jestem glutenowcem i jestem ogromnie zadowolona że znalazłam Pani bloga. Mam nadzieję że, więcej będę korzystać z tego bloga. Mam pytanie te, biszkopciki są z mąki orkiszowej! to do tych delicji można uzyć tych bezglutenowych?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam, dziękuje za miłe słowa :) Mam swoją ulubioną mąkę gryczaną producenta Batom, z niej robiłam placuszki a al biszkopty http://zdrowoinatemat.blogspot.com/2013/10/puszyste-gryczane-biszkopty-ze-sliwkami.html i wyszły super więc myślę, że tak! Można również użyć mąki ryżowej, też próbowałam tutaj http://zdrowoinatemat.blogspot.com/2012/12/bezglutenowe-biszkopty-ryzowe.html jest przepis na ryżowe biszkopty, tylko te moje nie są w ogóle słodkie, także trzeba dosłodzić ciasto ;) Polewa nie jest doskonała, bo szybko się rozpuszcza, ale można roztopić czekoladę lub użyć gotowej polewy. Powodzenia!

      Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...