wtorek, 26 listopada 2013

Cytrynowe drożdżowe WIELOZBOŻOWE ślimaczki. Bez cukru, bez mleka, bez masła.






Domowe drożdżóweczki z pewnością ucieszą każdego małego smakosza, a mamy nie będą miały wyrzutów sumienia, że dziecko nie ma co przegryźć między posiłkami lub je pełne cukru i innych szkodliwych dodatków kupne ciasteczka. Nasze ciasto drożdżowe jest mięciutkie i bardzo maślane, choć masła nie zawiera.







Składniki:

10 daktyli suszonych bez pestek
skórka cytrynowa (macerowana) ok. garść
2 jajka
50g oleju kokosowego
45g drożdży świeżych
miąższ wanilii z 0,5 laski lub esencja waniliowa naturalna
110 ml wody
450 g mąki (290 orkiszowej typ 700, 100g gryczanej razowej, 40g ryżowej, 20g jaglanej)

nadzienie dowolne (u mnie domowa marmolada morelowo-gruszkowa)

glazura:

małe jajko
skórka cytrynowa macerowana (starta, zblendowana)
olej kokosowy
syrop z agawy

cukier trzcinowy do dekoracji








Najpierw blenudjemy daktyle z jajkami, dodajemy wodę, trochę mąki i drożdże i pozostawiamy na chwile w ciepłym miejscu do spulchnienia. Następnie dodajemy resztę składników i wyrabiamy ciasto. Dzielimy na 2 porcje i pozostawiamy do wyrośnięcia. Za ok. 20 min. rozwałkowujemy ciasto dość cienko (podsypujemy stolnicę). Całość smarujemy nadzieniem, pozostawiając wąski pasek u góry wolny od nadzienia ok. 1,5 cm. Zwijamy jak roladę zaczynając od siebie (od dołu do góry). Kroimy ostrym nożem na 2-3 cm plastry.  Układamy na blasze wyścielonej papierem do pieczenia. Składniki na glazurę roztrzepujemy razem i smarujemy każdy plasterek i oprószamy lekko cukrem. 



 




Pieczemy najpierw w ok. 200' C przez ok. 10 min, a następnie w 190-180 przez ok. 20 min. Pilnujemy, by się nie przypaliły. Polecam!






7 komentarzy:

  1. witam,
    mam tylko mąkę orkiszową i jaglaną. w jakich proporcjach najlepiej je zmieszać do upieczenia ślimaczków? niestety nie posiadam mąki gryczanej i ryżowej..
    natalia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mąka jaglana bywa gorzka, więc nie za dużo, maksymalnie 100g, ale też nie wiem czy nie będzie za bardzo wyczuwalna, pozdrawiam i życzę powodzenia i smacznego :)

      Usuń
  2. Mam pytanie, czy na bazie tego ciasta i nadzienia z maku uda się zrobić zawijanego makowca pieczonego w calosci? Jak długo i w jakiej temperaturze trzeba by było go piec? Będę wdzieczna za odpowiedz:-)
    Moja cala rodzina uwielbia te ślimaczki, super przepis:-)
    Ewelina

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Największe ciasto jakie piekłam z tego przepisu to drożdżówka, więc na pewno trzeba wydłużyć czas pieczenia... obserwować górę, na koniec zmniejszyć, by środek się dopiekł, powinno być w sam raz do makowca :)

      Usuń
  3. Dziekuje za odpowiedz, bo planuje tego makowca na Swieta zrobić:-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zainspirowała mnie Pani makowcem i wczoraj zrobiłam, ale bez ciasta, bo ostatnio unikamy glutenu, więc zrobiłam nieco innego, bo z kaszy jaglanej, maku, migdałów i odrobiny mąki bezglutenowej. Wyszedł bardzo dobry, zaraz opublikuję przepis, może się spodoba, pozdrawiam :)

      Usuń
  4. Bardzo fajny przepis na ten makowiec, ale we wtorek zabiorę się za zawijanego makowca:-) mam nadzieje ze się uda:-) Pozdrawiam i zycze Wesolych Swiat :-)
    Ewelina

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...