poniedziałek, 27 stycznia 2014

"Mleko" jaglano-mgdałowe.






Dawno nie robiłam domowego napoju zamiast mleka, bo w przepisach zastępowałam je po prostu wodą, ale ostatnio w komplecie z pomarańczami ekologicznymi dostałam migdały więc zatęskniłam za lekkim i bieluśkim mleczkiem migdałowym, które świetnie nadaje się do naleśników. 





























 Składniki:

szklanka blanszowanych migdałów
szklanka ugotowanej kaszy jaglanej
przegotowana ciepła (nie gorąca) woda ok. 1 l



























 

 Swoje mleczko zrobiłam w wyciskarce ślimakowej, bo zajmuje mi to dosłownie kilka minut, ale możemy użyć blendera lub innego robota wysokoobrotowego, a nawet sokowirówki. Pamiętajmy, by migdały wcześniej namoczyć (na ok. 10 godzin), by nieco zmiękły i jeśli są ekologiczne użyjmy wody, w której się moczyły. Następnie zmielmy kaszę z migdałami z odrobiną wody, rozcieńczając do rzadkiej ale mocno białej cieczy. Całość odstawmy na chwilkę, żeby jak najwięcej składników przeszło do wody i odcedźmy przez sito (czynność zbędna w wyciskarce lub sokowirówce, chyba, że chcemy by mleczko było zupełnie gładkie i jednolite, to możemy jeszcze przelać całość przez bardzo gęste sito. Nie dosładzałam go niczym ponieważ zrobiłam je z myślą jako o dodatku do deserów, ale jeśli ktoś chciałby się napić polecam dosłodzić np. syropem klonowym.

Jeśli chcemy, by mleko dłużej postało w lodówce możemy je króciutko zagotować (o temp. ok. 80-90'C) i przelać do butelki. Przechowujemy w lodówce.





 


8 komentarzy:

  1. O, super, zrobię je jeszcze dzisiaj :)
    Magda, piszesz, że robiłaś w wyciskarce ślimakowej. Czy pisałaś o niej już coś na forum? Bo nie mogę znaleźć,a przymierzam się do wyciskarki. Napisz, jaką kupiłaś i jak się sprawdza :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. tutaj http://zdrowoinatemat.blogspot.com/2013/05/wyciskarka-do-sokow-dlaczgo-lepsza-od.html więcej o wyciskarce, mam Huroma 500 i polecam zwłaszcza jeśli chodzi mleka roślinne, bo ma zatyczkę na końcu wylotu, dzięki czemu można dokładnie przemieszać składniki, pozdrawiam

      Usuń
  2. Dżizas, KAMILA!!!! Przepraszam, nie wiem, dlaczego wyskoczyła mi Magda :-/

    OdpowiedzUsuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  4. Hej Kamila, zrobiłam mleko migdałowe i serek, dziś jest dugi dzień jak leżą w lodówce i okazało się że jedno i drugie skwaśniało. Czy da się cos z tego zrobić? Potraktowac jako tradycyjny biały ser i zsiadle mleko?
    pomocy ! :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ada, niestety mleka z orzechami i nasionami dość szybko kwaśnieją, chyba że je przegotujesz krótko, wtedy nie powinny. Jak mi się zdarzyło, to wylałam, a ser zawsze kwaśnieje i jeśli zaszczepiłaś go bakteriami mlekowymi to ok, jeśli nie... to nie wiem co tam go zakwasiło :/ wiec moze dziecku nie podawaj ale sama mozesz sprobowac go zjesc ;) albo uzyj do ciasta na jakies kluseczki zamiast sera białego (wtedy sie przegotuje).

      Usuń
    2. Dziękuję! super pomysł - zrobie kluseczki :)

      Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...