poniedziałek, 2 września 2013

Gofry JAGLANE z bitą śmietanką KOKOSOWĄ - BEZ CUKRU, BEZ MLEKA, z olejem rzepakowym




Gofry kojarzą mi się przede wszystkim ze słodką przekąską z dzieciństwa i wakacyjnymi imprezami na świeżym powietrzu. Dzisiaj swojemu maluchowi mogę zaproponować gofry na śniadanie, które nie będą tylko słodkim przysmakiem, ale przede wszystkim zdrowym i pożywnym posiłkiem. Może nie są tak wyrośnięte i chrupiące jak te tradycyjne, ale smakiem i wartościami odżywczymi na pewno je przewyższają. Było to moje pierwsze podejście do domowych gofrów i na pewno będą następne. 
Tradycyjną bitą śmietanę zastąpiłam ubitą śmietanką kokosową, tym samym nasze gofry są zupełnie wolne od mlecznych produktów.




Składniki:

3 jajka
ok. 280g ugotowanej kaszy jaglanej
45g wody/mleczka kokosowego
łyżka syropu daktylowego/ klonowego
ok. pół kubka wody
ok. 50 g oleju rzepakowego (ok. 1/5 kubka)
2 łyżki budyniu z wanilią bez cukru
łyżka skrobi np. kukurydzianej
laska wanilii
0,5 łyżeczki proszku do pieczenia bio
5 większych łyżek mąki owsianej pełnoziarnistej
olej kokosowy do zwilżenia gofrownicy

Dodatki:

mleczko kokosowe (śmietanka)
opakowanie śmietanfixu lub płaska łyżka cukru pudru nierafinowanego 
owoce
sos malinowy (maliny, syrop daktylowy, łyżeczka agaru)

 


Mleczko kokosowe wstawić do zamrażarki, żeby woda oddzieliła się od śmietanki. Wodę zlać i wykorzystać do ciasta na gofry, a śmietankę wstawić do lodówki.
Białka ubić na sztywną pianę. Żółtka, kaszę jaglaną, wodę kokosową, syrop z agawy, wanilię i olej zblendować na gładką masę i połączyć z białkami lekko mieszając. Mąkę, budyń i proszek dobrze wymieszać (można przesiać przez sitko) i powoli mieszając przesypać do masy z jajek i kaszy. Delikatnie, ale dokładnie wymieszać i smażyć gofry na zwilżonej olejem kokosowym gofrownicy. Układać obok siebie najlepiej na kratce (nie jeden na drugim), wtedy będą bardziej chrupiące.


 

Wyjąć śmietankę kokosową z lodówki i ubijać mikserem z łyżką cukru pudru nierafinowanego lub śmietan-fiksem. Podawać od razu, bo śmietanka jest bardzo delikatna w strukturze, jeśli chcemy, żeby postała dłużej możemy wykorzystać do tego rozpuszczony agar (zagotowany w małej ilości wody np. kokosowej). 

Podawać ze świeżymi owocami, powidłami lub sosami owocowymi. Mój sos zrobiłam gotując zblendowane maliny z syropem i łyżeczka agaru. Przechowuję go w lodówce nawet przez kilka dni, przed podaniem podgrzewając (wtedy agar rozrzedza się na tyle, że syrop jest bardziej lejący i plastyczny).



7 komentarzy:

  1. Cudowne i jakie zdrowe te gofry.
    Świetny blog dodaję do obserwowanych i będę zaglądać :*

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam w skromnym gronie obserwatorów i zapraszam :)

      Usuń
  2. świetny przepis - na pewno wypróbuję :) chyba zamiast oleju rzepakowego można dac kokosowy? śmietankę sobie daruję - lubimy gofry z samymi owocami i ew syropem :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oczywiście, że można spróbować z kokosowym, tylko trzeba go wcześniej upłynnić i pilnować, by nie przechodził w stan stały w cieście, które jest stosunkowo chłodne, bo utworzą się z niego grudki i w tych miejscach ciasto nie wyrośnie i nie sklei się

      Usuń
  3. Ale czemu zamieniać coś, co jest tak dobre? Olej rzepakowy ma najlepszy skład tłuszczowy spośród wszystkich olejów i jest najzdrowszy :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Może jeśli używamy oleju rzepakowego nierafinowanego, komuś nie odpowiada smak...? ale zawsze można doprawić ciasto wanilią :)

      Usuń
    2. prosta przyczyna - bo akurat mam w domu kokosowy, a rzepakowego nie ;)

      Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...