niedziela, 16 marca 2014

Wegańskie "serniczki" z lemon curdem i wegańską czekoladą.






Serniczki z nerkowców zajada na co dzień mój synek w postaci owocowych "serków homogenizowanych". Tym razem postanowiłam uraczyć nimi naszych gości w postaci nieco bardziej wykwintnego deseru. Pomysł okazał się być strzałem w 10, bo deser, ku mojej uciesze, dostał mnóstwo pochwał. Także na życzenie Basi publikuję przepis. 





 























Na pierwszy rzut może wydawać się trochę skomplikowany, ale wierzcie mi ja nie lubię przepisów wymagających nie wiadomo ile zachodu, więc polecam spróbować. Dzień wcześniej zróbcie sobie "czekoladę" KLIK, lub na szybko zastąpcie zblendowanymi daktylami z kakaem i migdałami (najlepiej blanszowanymi lub płatkami), albo wiórkami kokosa i też będzie ok. 








Do lemon curdu potrzebna będzie skórka cytrynowa macerowana lub smażona w syropie. Możecie ją zrobić sami korzystając z tego przepisu  KLIK lub dodać gotową kandyzowaną.





 
























Składniki:


Masa sernikowa:

1 pomarańcza bez skórki
2 mandarynki bez skórki
140 ml mleka jaglano-kokosowego lub innego
nerkowce ok. 200 g (kubek)
ok. 30 g syropu z agawy lub innego (do smaku)
1 łyżka budyniu z wanilią (można zastąpić skrobią ziemniaczaną lub kukurydzainą i miąższem wanilii)
miąższ z 1 laski wanilii
1,5 łyżeczki agaru w 60 ml wody



Lemon curd:

sok z 2 cytryn
3 łyżki macerowanej skórki z cytryn ekologicznych lub skórki kandyzowanej (przepis na domową KLIK)
40 g cukru pudru z agawy
żółtko (opcjonalnie)
1 łyżeczka  pudru z wanilią lub miąższu wanilii z połowy laski i łyżeczka cukru z agawy lub ksylitolu
płaska łyżka mąki ziemniaczanej
20 g oleju kokosowego




Czekolada z tego przepisu KLIK



Nerkowce zalewamy ciepłą wodą i odstawiamy na min. 1 godzinę, żeby zmiękły. Agar zagotowujemy w rondelku ok. 10 min. Nerkowce odsączamy z wody i blendujemy najgładziej jak się da z pozostałymi składnikami i rozpuszczonym agarem. Wykładamy do pucharków, przekładając warstwami "czekolady". 
Sok z cytryn miksujemy z cukrem, wanilią, żółtkiem (nie musicie go dawać, ale na pewno doda koloru i kremowej konsystencji) i mąką ziemniaczaną i zagotowujemy cały czas mieszając, pod koniec dodajemy skórkę z cytryny i olej kokosowy. Miksujemy na gładki krem z cząsteczkami skórki. Wykładamy jako wierzchnią warstwę deseru. Przykrywamy folia aluminiową i odstawiamy na noc do lodówki. Podajemy schłodzone.


 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...