sobota, 27 października 2012

Kurkuma


Intensywnie żółty proszek (stosowany jako barwnik naturalny oraz orientalna przyprawa) otrzymuje się z kłącza kurkumy (ostryżu długiego). Od dawna,  poza kuchnią ,wykorzystuje się  jej właściwości lecznicze.
Kurkuma dzięki kurkuminie jest bardzo korzystna dla układu pokarmowego, wspomaga procesy trawienne, zwłaszcza tłuszczów ponieważ wzmaga wydzielanie żółci i kwasów żółciowych. Dzięki temu reguluje pracę wątroby. Kurkuma będzie więc zbawiennym środkiem w walce z różnego rodzaju dolegliwościami żołądkowymi.
Ponadto działa rozkurczowo, przeciwwirusowo, antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Działanie bakteriobójcze preparatu ma szczególne znaczenie dla dróg żółciowych i przewodu pokarmowego, ale  właściwości te możemy wykorzystać również w przypadku innych infekcji ponieważ sprawdza się idealnie jako naturalny antybiotyk oraz ma właściwości rozgrzewające i przeciwzapalne.
Jej przeciwzapalne działanie udowodniono również w przypadku dolegliwości związanych ze zwyrodnieniowym zapaleniem stawów.
Jest silnym antyoksydantem, dlatego też przyczynia się do redukcji oznak starzenia się organizmu i wspiera w walce z nowotworami. Oczyszcza organizm z wolnych rodników i toksycznych substancji  przywracając siły witalne i podnosząc odporność. Ponadto jest bezpieczna dla dzieci i alergików, a nawet znana z właściwości łagodzących stany alergiczne. Należy jednak zaznaczyć, że wchłania się dość ciężko z przewodu pokarmowego, dlatego, aby poprawić ten proces zaleca się łączenie jej z pieprzem lub ostrą papryką, co udowodniono w badaniach klinicznych na zdrowych ochotnikach.

3 komentarze:

  1. Mam pytanie w jakiej postaci najbardziej opłaca się spożywać kurkumę . W takiej sypkiej (sklepowej) czy może lepiej opłaca się zainwestować w jakiś suplement. Czytałam już pare tematów ale nie moge znalezc jednoznacznej odp.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciężko o jednoznaczną opinię, tak czy siak trzeba jeść kurkumę w sporych ilościach z dodatkami, które wspomogą wchłanianie, czy to w przypadku suplementu czy przyprawy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No tak masz racje tyle, że do przyprawy dodasz olej i paprykę . I to zwiększy jej przyswajanie , natomiast tabletki nie posypiesz papryczka i nie zalejesz olejem bo i tak nic ci to nie da

      Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...