To, że biały napój nie musi pochodzić od zwierząt, to już wiemy. Tym razem popularną soję zastąpiłam cieciorką o orzechowym posmaku.
Składniki:
1,5 l wody
lekko podgotowana cieciorka ok. pół kubeczka
wiórki kokosowe ok. pół szklanki
kilka migdałów bez skórki
2 łyżki cukru kokosowego
Postępujemy jak ze wszystkimi mleczkami tego typu, czyli wrzucamy składniki do wody, pozostawiamy na ok. 30 min. Miksujemy wszystko razem i zagotowujemy krótko. Napój jest gotowy po przesączeniu przez sito lub gazę. Gorący przelewamy do wyparzonych szklanych butelek z zakrętkami i przechowujemy w lodówce do 3-4 dni. Po procesie wytwarzania tego mleczka jak zwykle zostanie nam gęsta pulpa, która osiądzie na sitku, bądź gazie. Możemy zrobić z niej wegański twarożek, mieszając ją z ulubionymi przyprawami, bądź zjeść jak kaszkę lub wykorzystać do ciasta na naleśniki, omlet lub bułeczki. Powodzenia!
Hej! Czy może gdzieś na Twojej stronie (która swoją drogą jest fenomenalna!) znajdę przepis na ciasto z użyciem takiej pulpy? Jakich przypraw dodajesz do takiego twarożku? Wydaje mi się, że taka pulpa jest już częściowo pozbawiona smaku i trzeba jej umiejętnie użyć i doprawić. :)
OdpowiedzUsuńWitam, dziękuję za miłe słowa :) wydaje mi się, że nigdy nie umieszczałam przepisu z użyciem pulpy, bo zawsze wychodzą mi inne ilości i inny skład, ale trzeba improwizować. Z wiórkami kokosowymi najlepiej pasuje do ciasteczek z bakaliami, bo mi np. przeszkadza ich konsystencja (taka wiórowata), ale można sobie doprawić na słodko np. z pomarańczą, bananem, truskawkami i mamy taki niby serek homogenizowany, albo pikantnie z oliwą, czosnkiem, papryką, suszonymi pomidorami, ale nie wiem czy z wiórkami robiłam, z samą ciecierzycą na pewno i otrzymujemy coś na smak humusu. Trzeba sobie popróbować. Powodzenia!
Usuń