czwartek, 15 listopada 2012

Pierogi orkiszowe z kapustą i grzybami





To chyba moje ulubione pierogi, zaraz po ruskich, na które, notabene, mam już swój pomysł. Ale wracając do grzybowych podaję przepis. Takie pierożki ze względu na grzyby nie wiem, kiedy podałabym swojemu dziecku, na pewno nie przed 3 rokiem życia... a nawet chyba dużo później, ale ja już tak mam z grzybami, że nie do końca im ufam i zawsze przy ich jedzeniu towarzyszy mi dreszczyk emocji... Zresztą są ciężkostrawne, więc nie ma co dzieciom ich fundować za wcześnie. To zdecydowanie przysmak dorosłych. Jednak przepis na ciasto jak najbardziej bezpieczny i możemy maluchom nadziać je czymś innym, już samą kapustą nawet po 9 miesiącu.








Składniki:

ciasto:

260 g mąki orkiszowej typ 700
110 g mąki pszennej 
1 jako
sól
200 ml gorącej (ok. 70-80' C) wody
3 łyżeczki oliwy/oleju
2 łyżeczki masła orzechowego (dałam tak dla podkreślenia smaku)

farsz:

pół kg kapusty kiszonej
200 g podgrzybków
10 pieczarek
duża cebula
pieprz
sól
pieprz kolorowy świeżo zmielony
dwie łyżki masła orzechowego (opcjonalnie)
łyżka ksylitolu
dwie łyżki sosu sojowego grzybowego
zioła do grzybów (miałam gotową mieszankę z rozmarynem, cząbrem, czosnkiem, estragonem, szałwią i pietruszką)
olej do smażenia



Grzyby myjemy, odkrawamy spód nóżek i obgotowujemy w wodzie ok. 20-30 min.  Pieczarki myjemy i siekamy. Cebulę szatkujemy. Kapustę płuczemy dokładnie kilkakrotnie, by nie była mocno kwaśna. Cebulkę szklimy na oleju. Dorzucamy pieczarki i jeśli grzybki są już ugotowane to również je siekamy i dodajemy do reszty. Chwilkę podsmażamy i dodajemy kapustę i przyprawy. Dusimy do momentu, aż kapusta siadzie i nabierze smaku grzybów i ziół. Pod koniec cały farsz blendujemy lekko i doprawiamy świeżo zmielonym pieprzem kolorowym.


Do przygotowania ciasta należy zmieszać wszystkie składniki i zagniatać,  jeśli ciasto nieładnie się gniecie lub słabo wałkuje, posypujemy mąki lub dodajemy wody.
Rozwałkowujemy na grubość ok. 3 mm i wykrawamy szklanką koła. Na środku nakładamy małą łyżeczką farsz i dokładnie zamykamy i zalepiamy pieroga, robimy to bardzo starannie, by się nie rozkleił podczas gotowania. W dużym garnku zagotowujemy wodę z solą i olejem i na wrzątek wrzucamy po kilka pierogów. Po wypłynięciu na powierzchnię każdego wyławiamy i wykładamy na talerz.
Uwaga czasami pierogom trzeba pomóc odkleić się od dna, jeśli długo nie wypływają, żeby się nie rozgotowały! Takie pierogi pasują idealnie do aromatycznego barszczu... A tutaj znajdziecie przepis na maślane bułeczki również z tym farszem.





1 komentarz:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...